♻️ Kępno wolne od smogu – rusza nowy nabór wniosków o dotacje na wymianę źródeł ciepła!

31 marca 2025
♻️ Kępno wolne od smogu – rusza nowy nabór wniosków o dotacje na wymianę źródeł ciepła!

“KĘPNO WOLNE OD SMOGU”

22 kwietnia 2024 roku Rada Miejska w Kępnie przyjęła nowy regulamin udzielania dotacji na wymianę niskosprawnych źródeł ciepła i zastąpienia ich źródłami proekologicznymi. Wszyscy mieszkańcy chcący wymienić posiadanego „kopciucha” na ekologiczne źródło ciepła mogą składać wnioski o dofinansowanie. 

Wnioski należy składać od 2 stycznia 2025 roku do 30 czerwca 2025 roku lub do wyczerpania zapasów, nie później niż do 30 października tego roku.

Z osobami, które złożą kompletne i prawidłowo wypełnione wnioski zostanie podpisana umowa o udzielenie dotacji. Podpisana umowa stanowi gwarancję zabezpieczenia środków i wypłaty dotacji pod warunkiem prawidłowego wykonania wymiany źródła ogrzewania. Wnioski o udzielenie dofinansowania, które nie uzyskały dofinansowania w danym roku ze względu na wyczerpanie środków, rozpatrywane będą w pierwszej kolejności w roku następnym. 

Dotację można uzyskać na wymianę starego kopciucha na:

  1. zakupu i montażu pompy ciepła powietrze/powietrze;
  2. zakupu i montażu pompy ciepła powietrze/woda o podwyższonej klasie efektywności energetycznej;
  3. zakupu i montażu gruntowej pompy ciepła o podwyższonej klasie efektywności energetycznej;
  4. zakupu i montażu kotłów na pellet o podwyższonym standardzie;
  5. zakupu i montażu kotłów zgazowujących drewno o podwyższonym standardzie;

Instalowane nowe źródła ciepłe objęte dofinansowaniem muszą spełniać następujące warunki techniczne:

1)   Kotły na pellet drzewny o podwyższonym standardzie muszą posiadać certyfikat/świadectwo potwierdzające spełnienie wymogów dotyczących ekoprojektu (ecodesign). Kotły te muszą charakteryzować się obniżoną emisyjnością cząstek stałych o wartości ≤ 20 mg/m3 i posiadać klasę efektywności energetycznej minimum A+ na podstawie karty produktu i etykiety energetycznej. Kotły te mogą być przeznaczone wyłącznie do spalania biomasy w formie pelletu drzewnego. Do dofinansowania nie są kwalifikowane urządzenia wielopaliwowe. Dofinansowanie jedynie do kotłów z automatycznym podawaniem paliwa. Kocioł nie może posiadać rusztu awaryjnego lub przedpaleniska/brak możliwości montażu rusztu awaryjnego lub przedpaleniska;

2)   Kotły zgazowujące drewno o podwyższonym standardzie muszą posiadać certyfikat/świadectwo potwierdzające spełnienie wymogów dotyczących ekoprojektu (ecodesign). Kotły te muszą charakteryzować się obniżoną emisyjnością cząstek stałych o wartości ≤ 20 mg/m3 i posiadać klasę efektywności energetycznej minimum A+ na podstawie karty produktu i etykiety energetycznej. Kotły te mogą być przeznaczone wyłącznie do zgazowania biomasy w formie drewna kawałkowego albo do spalania biomasy w formie pelletu drzewnego oraz zgazowania biomasy w formie drewna kawałkowego. Do dofinansowania kwalifikują się jedynie kotły z automatycznym podawaniem pelletu drzewnego. Do dofinansowania nie są kwalifikowane inne urządzenia wielopaliwowe. Kocioł nie może posiadać rusztu awaryjnego lub przedpaleniska/brak możliwości montażu rusztu awaryjnego lub przedpaleniska;

3) Kotły o których mowa w pkt 1-2) muszą także zapewniać minimalny poziom sezonowej efektywności energetycznej i spełniać pozostałe normy emisji zanieczyszczeń dla sezonowego ogrzewania pomieszczeń, w odniesieniu do wymogów dotyczących ekoprojektu dla kotłów na paliwo stałe.

Dotacja może być udzielona na dofinansowanie zakupu kotła na biomasę tylko w przypadku, gdy budynek nie jest podłączony do sieci dystrybucji gazu ziemnego.

W przypadku wymiany niskosprawnego źródła ciepła na pompę ciepła, musi ona spełniać następujące warunki:

  1. Pompa ciepła powietrze/powietrze musi spełniać w odniesieniu do ogrzewania pomieszczeń wymagania klasy efektywności energetycznej minimum A+ (dla klimatu umiarkowanego) na podstawie karty produktu i etykiety energetycznej;
  2. Pompa ciepła powietrze/woda o podwyższonej sprawności musi spełniać w odniesieniu do ogrzewania pomieszczeń wymagania klasy efektywności energetycznej minimum A++ na podstawie karty produktu i etykiety energetycznej;
  3. Gruntowa pompa ciepła o podwyższonej sprawności energetycznej musi spełniać w odniesieniu do ogrzewania pomieszczeń wymagania klasy efektywności energetycznej minimum A++ na podstawie karty produktu i etykiety energetycznej.

Dotacja polegać będzie na zwrocie części poniesionych kosztów inwestycyjnych na podstawie załączonych faktur lub rachunków potwierdzających rzeczywiście poniesione koszty inwestycyjne.

Dotacja będzie udzielana do wysokości środków przeznaczonych na ten cel w budżecie Gminy Kępno.

Dotacja może być udzielona wyłącznie na instalacje o mocy cieplnej do 100kw. Dotacja może być udzielona tylko jeden raz na dany punkt adresowy lub lokal, bez względu na liczbę dokonanych zmian sposobu ogrzewania lub zmianę Wnioskodawcy.

Dotacja wynosi 50% kosztów zakupu i montażu nowego kotła z tym że:

– dla ogrzewania gazowego, olejowego i kotła na biomasę – nie więcej niż 5000,00 zł;

– pompy ciepła – nie więcej niż 8000 zł;

Uwaga! Warunkiem uzyskania dotacji jest trwała likwidacja istniejącego źródła ciepła (ze złomowanie potwierdzone odpowiednim dokumentem).

Dotacja może być udzielona na koszty poniesione po dniu podpisania umowy na udzielenie dotacji. Wszystkie wydatki poniesione przed dniem złożenia wniosku nie będą uwzględniane. Wszystkie rachunki lub faktury potwierdzające poniesione wydatki powinny być wystawione imiennie na osobę, która złożyła wniosek o udzielenie dotacji.

Wymianę pieca należy zrealizować do dnia 30 listopada 2025 roku – ostatnia faktura lub rachunek najpóźniej z dnia 30 listopada 2025 roku. Rozliczenie dotacji należy złożyć najpóźniej do dnia 7 grudnia 2025 roku.

Dotacje nie będą udzielane na:

– wykonanie lub wymianę źródła ciepła w budynkach lub lokalach będących w budowie lub wybudowanych i oddanych do użytkowania po 01.05.2018 roku;

– wymianę źródła proekologicznego na inne proekologiczne, czyli np. ze starego kotła gazowego na nowy kocioł gazowy.

– wykonanie dokumentacji technicznej, projektów, uzgodnień i pozwoleń;

– zadania, których realizacja nie gwarantuje trwałego efektu ekologicznego;

– budowę zewnętrznych sieci ciepłowniczych, energetycznych i gazowych;

– wykonanie odbioru instalacji gazowej, elektrycznej, kominowej;

– pokrycie kosztów eksploatacji źródła ogrzewania;

– pokrycie kosztów demontażu starego paleniska;

Dotacja może być udzielona pod warunkiem trwałej likwidacji dotychczas używanych urządzeń do ogrzewania opartych na paliwie stałym.

Do wniosku o dofinansowanie należy dołączyć:

  • kserokopię dokumentu potwierdzającego tytuł prawny do nieruchomości (np. akt notarialny, wypis z ksiąg wieczystych, umowa najmu lokalu itp.);
  • pisemną zgodę właściciela (współwłaścicieli, współużytkowników wieczystych) nieruchomości na wykonanie zadania w sposób określony we wniosku, w przypadku, gdy podmiot uprawniony nie jest właścicielem budynku, obiektu (załącznik nr 2 do Regulaminu).

Podmiot, który otrzymał dotację, zobowiązany jest do utrzymania trwałości przedsięwzięcia, rozumianej jako utrzymanie inwestycji oraz niepoddanie jej znaczącej modyfikacji przez okres 5 lat od zakończenia przedsięwzięcia.

Jako nieutrzymanie trwałości przedsięwzięcia rozumie się także zamontowania drugiego źródła ciepła oraz odtworzenie usuniętego źródła ciepła.

Źródło: https://www.kepno.pl/kepno-wolne-od-smogu.html

Udostępnij artykuł

Wypełnij formularz i poznaj szczegóły oferty dla Ciebie

Tylko 5 kroków w kierunku mniejszych rachunków

1
Wypełnij formularz. 

Zaznacz, jakie rozwiązania Cię interesują.
2
Rozmowa w ciągu 24 godzin i umówienie się 

z doradcą na bezpłatny audyt.
3
Przygotowanie indywidualnej oferty
z uwzględnieniem możliwości dofinansowania.
4
Wsparcie w uzyskaniu dofinansowania.
Cały proces przebiega sprawnie i bezproblemowo.
5
Realizacja inwestycji zapewniając wysoką jakość
i pełne wsparcie techniczne.

    Kłódka Twoje dane są bezpieczne