Nowe zasady w programie „Czyste Powietrze”

26 kwietnia 2024
<strong>Nowe zasady w programie „Czyste Powietrze”</strong>

Od 22 kwietnia 2024 r. zostały wdrożone nowe zasady w programie „Czyste Powietrze”. Zmiany te zostały skierowane w trosce o beneficjentów. Wdrożone zasady mają na celu chronić wnioskodawców i ograniczyć nieuczciwe praktyki związane ze sprzedażą nieefektywnych urządzeń, które bez termomodernizacji domu, zamiast obniżać – będą podwyższać rachunki za ogrzewanie. Zmiany wyglądają następująco:

Uszczelnienie listy zielonych urządzeń i materiałów (ZUM)

Obecna wersja programu z dnia 22.04.2024 r. zobowiązuje wnioskodawców – od 14.06.2024 r. – do wyboru pomp ciepła oraz kotłów zgazowujących drewno i kotłów na pellet tylko z tych wpisanych na listę ZUM. Jest to gwarancja wyboru urządzeń o potwierdzonej jakości, czyli takich, które spełniają deklarowane w karcie produktu i etykiecie energetycznej parametry oraz rzeczywiście przełożą się na efektywniejsze (tańsze) ogrzewanie polskich domów.

Prefinansowanie i pełnomocnictwo uszczegółowione

W przypadku składania wniosku o dotację z programu „Czyste Powietrze” przez pełnomocnika aktualnie wymagane jest pełnomocnictwo z podpisem własnoręcznym wnioskodawcy notarialnie poświadczonym (czyli z podpisem własnoręcznym złożonym przez wnioskodawcę na pełnomocnictwie w obecności notariusza, bądź wcześniej złożonym podpisem uznanym przez wnioskodawcę przed notariuszem za własnoręczny). Dodatkowo przed wypłatą pierwszej transzy z WFOŚIGW dla wykonawcy, beneficjent zobowiązany jest do podpisania wypłaty zaliczki.

Jedna szansa na najwyższe dofinansowanie

Beneficjent, który skorzysta z najwyższego poziomu dofinansowania na dany budynek – na podstawie wniosku złożonego od 22.04.2024 r. – będzie mógł starać się o dofinansowanie na kolejne budynki tylko w ramach części pierwszej programu (podstawowy poziom dofinansowania). Podobnie, jak w przypadku listy ZUM – obowiązuje okres przejściowy do 13.06.2024 r. włącznie.

Nowe źródła finansowania programu „Czyste Powietrze”

Oznacza to wzmocnienie środków przeznaczonych na finansowanie realizacji w ilości 6,4 mld. co ma za zadanie zapewnić ciągłość i stabilne finansowanie „Czystego Powietrza”.

Udostępnij artykuł

Wypełnij formularz i poznaj szczegóły oferty dla Ciebie

Tylko 5 kroków w kierunku mniejszych rachunków

1
Wypełnij formularz. 

Zaznacz, jakie rozwiązania Cię interesują.
2
Rozmowa w ciągu 24 godzin i umówienie się 

z doradcą na bezpłatny audyt.
3
Przygotowanie indywidualnej oferty
z uwzględnieniem możliwości dofinansowania.
4
Wsparcie w uzyskaniu dofinansowania.
Cały proces przebiega sprawnie i bezproblemowo.
5
Realizacja inwestycji zapewniając wysoką jakość
i pełne wsparcie techniczne.

    Kłódka Twoje dane są bezpieczne